Kategorie
Nauka

Asteroida wielkości piramidy przeleci dziś obok Ziemi

kosmos
Większość ludzi prawdopodobnie zna piramidy w Egipcie, zwłaszcza największą znaną jako Wielka Piramida w Gizie. Asteroida wielkości tej piramidy przeleci dziś przez Ziemię bez szans na uderzenie. Asteroida nazywa się 2008 GO20 i przeleci nad Ziemią 25 lipca 2021 roku.

Ma około 400 stóp średnicy, a jego najbliższe podejście do Ziemi to 2 810,000 mil. To ogromna odległość, ale stosunkowo blisko w kosmicznym schemacie rzeczy. NASA stale śledzi wszystkie znane asteroidy bliskie Ziemi. Nieustannie też poszukuje nowych i nieznanych asteroid, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla Ziemi.

Chociaż asteroidy wielkości 2008 GO20 nie są wystarczająco duże, aby stanowić globalne zagrożenie dla życia na Ziemi, fragmenty asteroid, które uderzają w Ziemię, nadal mogą powodować znaczne szkody i potencjalnie śmierć dla ludzi na ziemi na ograniczonym obszarze. Kiedy asteroida przeleci obok Ziemi, będzie poruszać się z prędkością 18 000 mil na godzinę.

NASA uważa, że ​​każda asteroida, która przeleci w odległości 4,6 miliona mil od Ziemi, większa niż około 490 stóp, jest potencjalnie niebezpieczna. Ponieważ asteroidy czasami poruszają się po swoich orbitach, grawitacja planet i innych obiektów, które mijają, odciąga je od kursu, co z czasem nieznacznie zmienia kurs. Jednym z obaw związanych z takimi asteroidami jest to, że chociaż mogą przelecieć na tej orbicie w dużej odległości od Ziemi, może to potencjalnie stanowić zagrożenie w przyszłości.

Asteroida 2008 GO20 minęła Ziemię 4 sierpnia 1901 roku. To przejście obok asteroidy zbliżyło się do 806 856 mil od planety. Asteroida ponownie minęła Ziemię 31 lipca 1935 roku w odległości 1,15 miliona mil. Następny przelot obok asteroidy nastąpi 24 lipca 2034 r. NASA przewiduje, że podczas tego przelotu zbliży się na odległość 3,1 miliona mil od Ziemi.

Dodaj komentarz