Kategorie
Perfumy

Historia perfum: słodko pachnąca tradycja

perfumy
Co robisz przed wyjściem z domu na ważną randkę lub noc przygód? Zwykle najważniejszy jest Twój zapach: rozpylanie ulubionego zapachu na wewnętrznej stronie nadgarstka zapewni Ci pewność siebie, której potrzebujesz przed wyjazdem. Jak to robiono wiele razy, jest to rytuał, o którym już się nie zastanawiamy. Ale wykonując ten rytuał, szanujesz tradycje sięgające starożytnego Egiptu.

Historia perfum jest fascynująca i bogata, od wieków przekracza granice. Znajomość tej historii z pewnością da ci trochę więcej, dając ci ten słodki zapach.

Starożytne perfumy

Przy tak wielu wspaniałych rytuałach i ozdobach używanych przez starożytnych Egipcjan, nic dziwnego, że przypisuje się im tworzeni perfum. Ludzie często palili kadzidła bogom podczas ceremonii religijnych, a kobiety używały aromatycznych maści do celów kosmetycznych. Mirra, kadzidło, róża i mięta były wtedy ulubionymi słodkimi zapachami.

Perfumy zostały wprowadzone do Grecji po podboju Egiptu przez Aleksandra Wielkiego i handlu morskim. Starożytni Grecy byli zafascynowani tą nową substancją. Mężczyźni i kobiety pokrywają się nim i często używają różnych zapachów na różnych częściach ciała. Nadużywanie perfum stało się nadmierne dla Solona, ​​polityka i poety, który próbował ograniczyć sprzedaż perfum. Jednak miłość do perfum obaliła ten dekret.

Miłość do perfum odbijała się echem poza ich perfumami do Rzymian, którzy używali perfum na ścianach, a nawet na zwierzętach. Chiny, Indie i świat islamski również używają perfum.

Jak perfumy odradzają się w renesansie i oświeceniu

Czasami tak robimy i wszyscy grzeszymy. Kiedy nie jesteś pod prysznicem, używaj perfum, aby zamaskować zapach ciała. Rzeczywiście, była to norma renesansu. Załóżmy, że łazienka jest przyczyną występowania takich chorób jak dżuma (ludzie kąpią się w publicznych toaletach) i psujące się wyszukane fryzury. Aby ukryć swoje perfumy, szlachta kąpała się w perfumach i pokrywała się perfumami.

Francja, znana dziś z bogatej kultury perfumeryjnej, zapoczątkowała tę reputację w epoce oświecenia. Eau de Cologne została opracowana i spopularyzowana przez młodego Włocha, który wynalazł ją w Niemczech i przywiózł do Francji. Popularność perfumerii na francuskich dworach doprowadziła do rozwoju tętniącego życiem francuskiego przemysłu perfumeryjnego, którego zwyczaje i tradycje wpłynęły na tworzone przez nich kultowe francuskie perfumy. w Europie, ale popularność i dostępność perfumerii w innych częściach świata, na przykład w Indiach, nie zmniejszyła się. Był i nadal jest częścią codziennego życia.

Perfumy dzisiaj

Postęp w nauce i technologii w XIX wieku zrewolucjonizował produkcję perfum, ale dopiero w połowie XX wieku perfumy stały się towarem luksusowym. Dla wielu ludzi stał się on niezbędnym towarem, dzięki pojawieniu się i znaczeniu klasy średniej oraz możliwej masowej produkcji, dla zaspokojenia potrzeb tej nowej grupy.

Teraz powszechnie dostępny w szerokim asortymencie i przedziale cenowym, zapach daje użytkownikowi poczucie wyjątkowości i luksusu. Przy tak bogatej historii nic dziwnego.

Dodaj komentarz